پرسش‌های متداول

خیر- شما می‌ توانید به صورت مهمان وارد اپلیکشن دوچرخه شوید. البته بعضی از بخش ‌ها برای شما غیرفعال می‌ باشد که پس از تایید شماره تلفن همراه شما، می‌ توانید از آن بخش استفاده نمایید.
اگر کد فعال سازی دریافت نکردید درخواست ارسال مجدد کد را بدهید. چنانچه سه بار کد فعال سازی را اشتباه وارد کنید به مدت یک ساعت امکان دریافت کد جدید را نخواهد داشت.
برای این کار به بخش پروفایل اپلکیشن رفته و با انتخاب گزینه ویرایش، می توانید اطلاعات پروفایل خود شامل عکس و سایر موارد را اصلاح کنید.
مسیریابی در اپلیکیشن دوچرخه به صورت مستقیم و متداخل با حمل و نقل عمومی تعریف شده است.
گوشی های هوشمند انواع مختلفی دارند و برای بهینه سازی استفاده از باتری، سرویس های پس زمینه را بعد از یک مدت مسدود می کنند. از این رو لازم است به بخش "راهنمای فعال سازی مسیریابی گوشی در پس زمینه" اپلیکیشن بروید و طبق آن، تنظیمات مربوطه را انجام دهید.
حتماً راهنمای فعال سازی مسیریابی گوشی را مطالعه کرده و تنظیمات لازم را اعمال کنید. از روشن بودن موقعیت یاب گوشی اطمینان حاصل کنید. لازم به ذکر است در مواقعی که سرعت اینترنت شما بیش از حد کم است، احتمال بروز این خطا بیشتر می شود.
اپلیکیشن دوچرخه قادر است سه نوع مسیریابی «کوتاه ترین مسیر، راحت ترین مسیر، بهترین مسیر با کمک مترو» را برای شما انجام دهد.
این امکان به صورت "پیمایش آزاد" تعریف شده است. شما با کلیک روی دکمه پیمایش آزاد می توانید شروع به دوچرخه سواری کنید و پس از اتمام آن دکمه "اتمام سفر" را کلیک کنید.
به منظور بهبود ثبت اطلاعات مربوط به پیمایش، تنظیمات زیر را در تلفن همراه خود اعمال نمائید. در صورتی که امکان دسترسی به تنظیمات مذکور را ندارید، با نصب مجدد اپلیکیشن، امکان ثبت تنظیمات در اولین ورود به اپلیکیشن میسر خواهد بود. Android: Settings> Location> App permissions> Docharkheh App> Location Access For This App> Allow all the time iOS: Settings> Privacy> Location Services> Docharkheh App> Allow Location Access> Always
از گوشه سمت راست «صفحه پيمايش» آيكون دوربين عكاسي را انتخاب كنيد. در صورت نياز عنوان و توضيحات متن را اضافه كنيد. تصوير مورد نظر خود را از طريق انتخاب از دوربين يا گالري اضافه كنيد. اكنون وارد صفحه پروفايل كاربري خود شويد. از منوي سفرهاي من سفر خود را كه به آن عكس الصاق كرده‌ايد پيدا كنيد. از گوشه سمت چپ نشانه (Flag) خاكستري رنگ را لمس كنيد يك پيام مي‌آيد كه آيا مي‌خواهيد اين پيمايش به«صفحه من» اضافه شود؟ در صورت تاييد علامت نشانه به رنگ قرمز تغيير مي‌كند. اكنون تصوير شما در بخش صفحه من نمايش داده مي‌شود.
وارد صفحه پروفايل كاربري خود شويد. از منوي سفرهاي من سفر خود را كه مي‌خواهيد مسير آن را با ديگران به اشتراك بگذاريد پيدا كنيد. از گوشه سمت چپ نشانه (Flag) خاكستري رنگ را لمس كنيد يك پيام مي‌آيد كه آيا مي‌خواهيد اين پيمايش به«صفحه من» اضافه شود؟ در صورت تاييد علامت نشانه به رنگ قرمز تغيير مي‌كند. اكنون تصوير پيمايش شما در بخش صفحه من نمايش داده مي‌شود.
ابتدا به زيرمنوي شبكه اجتماعي برويد. نام كاربر مورد نظر خود را در قسمت جستجوي كاربران پيدا كرده، اكنون با انتخاب گزينه دنبال كردن قادر خواهيد بود كه صفحه اجتماعي فرد مورد نظر را دنبال كنيد.
بر روي تصوير مورد نظر كليك كنيد. اكنون از گوشه سمت چپ علامت قرمز رنگ اخطار را انتخاب كرده يكي از گزينه‌هاي اسپم، صفحه نامناسب يا داراي محتواي غيراخلاقي را انتخاب فرماييد. تا واحد پشتيباني اپليكيشن دوچرخه مورد را پيگيري كند.
شما با حضور در کمپین های دوچرخه سواری، پیمایش روزانه، پیمایش در ساعات اوج و دعوت از دوستان برای نصب اپلیکیشن دوچرخه امتیاز کسب خواهید کرد.
شهرداری تهران به منظور توسعه حمل و نقل پاک تصمیم دارد که تخفیف ها و امکاناتی را در اختیار شهروندان دوچرخه سوار قرار دهد که جزئیات آن متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
ساعات اوج ترافیک، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 8:30 و 16:30 تا 18:30 می باشد.
استفاده از کمپین ها به دو صورت می باشد. حالت اول اینکه شما در بخش کمپین ها وارد شوید و با کلیک روی "شرکت در کمپین" وارد آن کمپین شوید. حالت دوم اینکه در بالای صفحه بخش کمپین ها، کمپین مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
کافی است دوستان خود را دنبال کنید تا مطالبی که آنها در شبکه اجتماعی قرار داده اند را مشاهده نمایید.
درست است. کلیه سفرهای شما در بخش "سفرهای من" نمایش داده می شود و با کلیک روی روبان خاکستری سمت چپ می توانید آنرا انتخاب کرده تا در بخش "صفحه من" نمایش داده می شود.
با استفاده از این بخش، دوستان خود را دعوت می کنید تا از این اپلیکیشن استفاده کنند. در این خصوص پیامکی به صورت خودکار برای ایشان ارسال شده و پس از ورود به اپلیکیشن، آنها جزو دنبال کننده های شما قرار خواهند گرفت.
بله- شما می توانید با کلیک روی "+ کاربر جدید" به ترتیب شماره دوستان خود را وارد نمایید و با کلیک روی "ارسال دعوتنامه" همه این افراد را به نصب اپلیکیشن دوچرخه دعوت نمایید.
در صورتیکه می خواهید پیام خود را مستقیم به مدیریت سامانه ارسال نمایید، از بخش "پشتیبانی" اقدام به ارسال درخواست خود نمایید.
پس از مسیریابی یا انتخاب پیمایش آزاد، گزینه ای برای شما فعال می شود که با کلیک روی آن می توانید مشکلاتی که در حین مسیر با آن برخورد می کنید را ثبت نمایید. از دیگر امکانات این بخش، امکان الصاق تصویری به همراه ثبت و اعلام مشکل است.
مترو دارای محدودیت زمانی استفاده از دوچرخه می باشد. ساعت تردد دوچرخه در مترو در روزهای غیر تعطیل قبل از ساعت ۶:۱۵ صبح و بعد از ساعت ۸ شب (ساعات غیر از اوج ترافیک) می‌باشد. همچنین ورود با دوچرخه معمولی به واگن در روزهای جمعه، ایام تعطیل و 13 روز اول فروردین مجاز است.
طبق ماده 167 آیین نامه راهنمایی و رانندگی، عبور موتورسیکلت و موتورگازی و دوچرخه سوار از پیاده رو و وسط دستجات‌، بازار و نقاط شلوغ ممنوع است‌.
طبق ماده 168 آیین نامه راهنمایی و رانندگی، موتورسیکلت سواران و دوچرخه سواران حق ندارند هنگام رانندگی بار نامتعارف و اشیای‌دیگری حمل کنند یا حرکت نمایشی یا اعمالی انجام دهند که نیازمند برداشتن دست‌های آنان از روی فرمان ‌باشد.
طبق ماده 169 آیین نامه راهنمایی و رانندگی راندن موتورسیکلت‌، موتورگازی و دوچرخه هنگام لغزنده بودن راه‌ها ممنوع است‌.
طبق ماده 171 آیین نامه راهنمایی و رانندگی دو ترکه سوار کردن اشخاص روی دوچرخه ممنوع است‌، مگر آنکه زین اضافی استاندارد برای این کار داشته باشد.
طبق ماده 172 آیین نامه راهنمایی و رانندگی دوچرخه سواران مکلفند: الف - هنگام حرکت به طور کامل از طرف راست راه عبور نمایند و برای گذشتن از وسایل نقلیه‌ای که درکنار راه توقف کرده اند نهایت احتیاط را به عمل آورند. ب - در صورت زیاد بودن تعداد دوچرخه سواران‌، باید در یک ردیف حرکت کنند، مگر آنکه معبر ویژه‌ای برای آنها اختصاص داده شده باشد. در این صورت حق ندارند بیرون معبر ویژه عبور و مرور نمایند.
طبق ماده 205 آیین نامه راهنمایی و رانندگی هیچ کس حق ندارد در حالی که سوار دوچرخه یا کفش‌های چرخ دار یا سه چرخه‌های‌ بدون رکاب مانند اسکیت و اسکوتر یا اتومبیل‌های اسباب بازی است به وسایل نقلیه در حال حرکت تکیه‌ دهد و آنها را وسیله حرکت خود یا حرکت وسیله‌ای که بر آن سوار است قرار دهد. تکیه نمودن و آویزان شدن اشخاص نیز به وسایل نقلیه ممنوع است‌.
استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه سواری برای هر دوچرخه سواری در هر شرایط سنی و در هر زمان و مکانی یک امر ضروری است. این نکته برای افزایش ایمنی و کاهش خطر ضربه مغزی در هنگام تصادفات احتمالی است.
دوچرخه سواران در هنگام تغییر مسیر همانند خودروها که از چراغ های راهنما استفاده می کنند، باید با حرکت دست هایشان به سمت راست یا چپ به سرنشینان خودروها یا وسیله نقلیه ای که در پشت وی در حال حرکت هستند علامت دهند تا بدین وسیله آن ها از تصمیم شما برای تغییر جهت از پیش، آگاهی یابند و آمادگی لازم را برای تنظیم فاصله با شما به دست آورند.
تلاش کنید تا منتها الیه سمت راست موافق جهت حرکت سایر وسایل نقلیه تردد نمایید و فاصله جانبی و طولی را با سایر وسایل نقلیه رعایت فرمایید.
خیر- در آزادراه ها و بزرگراه ها که سرعت وسایل نقلیه بالا است اکیداً با دوچرخه سفر نکنید و در سطح معابر و لاین های عبوری وسایل نقلیه هرگز توقف نفرمایید.
از پوشش هایی استفاده کنید که برای سایر رانندگان قابل رویت باشد.
اولا ًحتما به یک نفر اطلاع دهید که مقصد کدام منطقه است و رفت و برگشت حدوداً چقدر طول می کشد. ثانیاً سعی کنید گروهی (حداقل دونفر) حرکت کنید و انفرادی برنامه نریزید. ثالثاً کیت کمک های اولیه به انضمام تلفن همراه با شارژ کامل با خود به همراه داشته باشید.
بیشترین حوادث و آسیب هایی که در دوچرخه سواران دیده می شود عبارتند از زخم های ساده سطحی، گاهی اوقات شکستگی های بازو و دست و یا استخوان ترقوه. پیشنهاد می شود این اقلام را در کیت خود جای دهید، پانسمان سایز کوچک و متوسط، دو عدد سدیم کلراید (محلول سدیم کلراید یا سرم نمکی یا سرم شستشو برای شستشوی زخم)،دو عدد دستمال سه گوش
اولین شرط رعایت قوانین و مقرارت دوچرخه سواری و رعایت ایمنی است. کمک های اولیه را بیاموزید. یک نرم افزار کمک های اولیه را بر روری تلفن همراه خود نصب کنید و در مواقع اضطراری ضمن حفظ خونسردی با مرکز فوریت های 115 تماس بگیرید. همچنین در صورتی که حادثه‌ای در مسیر دوچرخه سواری رخ داد می توانید با انتخاب گزینه SOS در اپلیکیشن، در اولین فرصت با اورژانس تهران در ارتباط باشید.